Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Normal midir?

Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi Neden Meydana Gelir?

Doğumdan sonra saç dökülmesinin nedenleri araştırılırken, aslında ilk olarak saç dökülmesinin ana faktörlerine bakılması gerekmektedir. Çünkü saç kaybı nedenlerine bakıldığı zaman hormonal değişikliklerin de önemli bir etkiye sahip olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Hamilelikteki ve sonrasındaki süreçte hormonların uğradığı değişiklikler de saç dökülmesini tetikleyen çok önemli etmenlerin başında gelmektedir.

Doğumdan yeni çıkmış bir kadının hormonlarının eski haline dönmesi ve vücudunun toparlanması doğal olarak zaman alır. Bu zamana halk arasında lohusalık adı verilir. Lohusalık dönemi kadınlar için hem bedenlerinde ki deformasyondan kaynaklı olarak, hem de bebeklerini beslemede yaşadıkları veya yaşayacakları zorluklardan dolayı son derece stresli geçen bir dönemdir. Bunca stresin üzerine birde saç dökülmesi sorunu eklendiğinde kadınlar ruhen çöküntüye uğrarlar. Bu donemde kadinlar lohusalik depresyonuna girebilirler. Fakat unutulmaması gereken en önemli nokta, bu donemdeki saç dökülmesi dönemsel olarak yaşanılan bir süreçtir. Yani tamamen geçicidir. Bir saçın büyümesi 2 – 6 yıl arasında değiştiği göz önünde bulundurulduğu zaman da kadınların bu konuda korku yaşamalarını da hoş karşılamak gerekmektedir. Çünkü kaybedilen saçların geri kazanılması hayli zaman alacaktır.

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Nedir?

Hamilelik sürecinde bedenimizde yaşadığımız hemen her şey hormonlarla alakalıdır. Doğumdan sonra yavaş yavaş normale dönen hormonlar, bu sefer farklı etkilerle bedenimize dönüş yaparlar. Örneğin birçok kadın, hamile kaldıktan sonra saçlarının gürleştiğini söyler. Bunun nedeni de hamilelik esnasında yükselen hormonlarımız saçın büyüme hızına daha çabuk girmesine yol açmasıdır. Hızla büyüme evresi yaşayan saç, doğum sonrası büyüme evresini tamamlar ve dökülme evresine girer. Bu her kadında farklı miktarlarda kendini gösterir. Bazı hastalar da saçın ön kısmının açılmasına kadar varan bir dökülme oluşur. Böyle bir durum yaşayan loğusa kadın ilk olarak bir hekime başvurmalıdır. Çünkü bu hızda dökülen saç için rutin saç kaybı denilemez. Bunun altında mutlaka yatan farklı bir sebep bulunmaktadır. Bu sebebe en çok da bebeği besleyen annenin vitamin değerlerinin düşmesini örnek verebiliriz. Hamilelik ve sonrasında ki süreçte bazı bayanların vitamin depoları boşalabilir. Buda yoğun bir saç dökülmesine neden olabilir. Bu tip bir saç dökülmesinde yapılması gereken tek şey, vitamin takviyeleri alarak, boşalan depoların tekrardan dolmasını sağlamaktır. Loğusalık döneminde saç dökülmesi yaşayan bayanların tedavilerinde ki en önemli adım, öncelikle saç dökülmesine neden olan sebebin doğru olarak araştırılması ve tespit edildikten sonra uygun tedavinin uygulanmasıdır.

Burada unutmamanız gereken en önemli husus; doğum sonrası saç dökülmesi 2- 3 ay kadar sürer. Bundan fazla süren saç dökülmesinin doğumla alakası yoktur ve mutlaka doktora gidilip nedeni tespit edilmelidir.

hamilelikte_sac_dokulmesi

Doğum Sonrası Saç Dökülmesinde Önemli Noktalar!

  • İlk olarak loğusalık döneminde yaşadığınız saç kayıpları geçicidir. Yani dönemsel bir saç dökülmesini yaşarsınız ve geçer.
  • Hamilelik sonrası dönemde günde 50 – 100 tel günlük saç dökülmesi gayet doğal ve olağandır. Sayı bunun çok üstünde ve sürekli bir şekilde dökülüyorsa tehlike var demektir.
  • Hamilelik esnasında hızlıca büyümeye yol açan hormonlar, doğum sonrası doğal olarak yerlerini dökülmeye bırakacaktır.
  • Hamilelik sonrası yani 3. aydan sonra hormonlar normal seyrine ulaşır. Saç dökülmesi de hormonların normal seviyeye ulaştığı ayda yani 3. ayda başlar 6. aya kadar yoğun bir şekilde devam eder.
  • 6. Aydan sonra saç dökülmesi sorununuz tamamen normale dönecektir.
  • Loğusalık döneminde yaşanan bu saç dökülmesi, her gebelik sonrası yaşanabilecek genel bir sorundur.

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.